Jūsų krepšelis kol kas tuščias.
Dėkoju už pagyrimą ir logišką klausimą! Vienu metu spręs tik 2 ar 3 mokiniai. Norinčiųjų grupelės eis pakaitomis. ☺️ Su…
Kovo 16-oji yra Knygnešio diena. Nors lig šiol nesu jos minėjusi su mokiniais, šįmet, kai mokau trečiokus, norėjosi, nes visuomeninio ugdymo pamokose kaip tik kalbame apie Lietuvos valstybingumo keliones. Mokiniai jau žino, kas yra lietuviškos spaudos draudimas. Žino, kas yra knygnešys, kaip jis veikė, ką ir kur nešė. Manau, tokios dienos reikšmingomis tampa tik tada, kai žinome istoriją. Žinojimas neklausia, kam to reikia, neabejoja, ar verta prisiminti, minėti. Todėl reikėjo veikti! Įkvėpta mokinių smalsumo sumaniau paruošti nesudėtingą pabėgimo kambarį Slaptoji mokykla.
Mokiniai pateks į klasę, kurioje bus medinė lenta su užrašu 1864–1904, dvi spynomis užrakintos spintelės po lenta, mokytojo stalas, ant jo – kelios seno leidimo knygos. Netrukus gaus laišką nuo knygnešio.
Laiško tekstas parašytas ant pageltusio knygos puslapio. Kitoje jo pusėje – knygos pavadinimas. Tai užuomina, kad būtent šioje knygoje reikia ieškoti atsakymo, kur saugiausia paslėpti knygas. Ant stalo suradę reikalingą knygą, vartydami mokiniai pastebės geltonai paryškintas raides. Iš raidžių atidžiausi sudės žodžius spinta ir dėžė. Klasėje, po lenta, yra dvi spintos. Abi jos užrakintos spynomis, tačiau pro plyšelį galima pamatyti, kad tik vienoje yra dėžių.
Bet kuriuo atveju, tik vieną spyną pavyks atrakinti, pasinaudojus užuomina lentoje. Joje, primenu, yra spaudos draudimo laikotarpio data. Viena jų yra spynos kodas.
Suvedę kodą, mokiniai ras tris popierines dėžes. Viena jų bus tuščia. Būtent ten reikia paslėpti knygas, sudėti dėžes atgal, uždaryti spintą. Tikslas pasiektas! Tik ar laiku?
Įėję į klasę, mokiniai girdės trumpą pasakojimą apie slaptąsias mokyklas, spaudos draudimą ir knygnešius. Po šio įrašo, kai mokiniai gaus ir skaitys laišką, pradės skambėti įtempta muzika. Po kiek laiko pasigirs ir durų atidarymo garsas, sunkūs žingsniai, kurie nutils, tačiau trumpam. Įtampa (garsu) augs, atsidarys dar vienos durys, žingsniai vis garsės, garsės, rodos, jau čia pat… Staiga pasigirs stiprus beldimas ir reikalavimas įleisti vidun. Tai žandarai! Iki jų atėjimo mokiniai turės vos 6 minutes (tiek trunka garso įrašas). Jei įėjus žandarams knygos bus saugiai paslėptos, mokiniams pavyks pabėgti – apsaugoti save ir knygnešį.
Nors šį pabėgimo kambarį ruošiau, pirmiausia, savo mokiniams, dalyvauti galės visi mano darbovietėje besimokantys pradinukai (ir ne tik). Tai trumpo scenarijaus pabėgimo kambarys, iš kurio ištrūkti pavyks ir per pertrauką. Džiugina ir tai, kad pasiruošimas nebuvo ilgas (ir nuobodus), todėl drąsu dalintis idėja, nes žinau, kad ją galima įgyvendinti bet kurioje mokykloje (ar kitur). Kad pasiruošimas būtų sklandesnis ir lengvesnis, noriu pasidalinti keliomis įžvalgomis.
Norint įgyvendinti idėją taip, kaip ją aprašiau, reikės šių priemonių:
Dramatiška muzika: https://www.youtube.com/watch?v=xjmwE8mtZkU.
Žingsniai: https://www.youtube.com/watch?v=mPgGg4MJKKc.
Durys: https://www.youtube.com/watch?v=wzFvYA02pVs.
Programa internete, kur galima sudėlioti muziką taip, kaip norisi: https://online-video-cutter.com/video-editor.
Jei tikrai planuojate įgyvendinti idėją, savuoju (neprofesionaliu) įrašu galiu pasidalinti susisiekus el. p. mokytojaineringai@gmail.com.
Jeigu idėjai įgyvendinti reikia daug pastangų ir lieka mažai malonumo, siūlau pagalvoti, kaip tai padaryti paprasčiau. Mano pabėgimo kambario planas sukurtas naudojantis tuo, ką turėjau (išskyrus spynas), erdvėje, kurioje galėjau tai daryti, išnaudojant jos privalumus ir trūkumus. Pavyzdžiui, man pasisekė, kad klasėje yra kreidinė lenta, tad ir datą galėjau tiesiog užrašyti kreida. Taip pat neplanavau slėpti knygų dėžėje, bet radau šiuo metu jau nenaudojamų senienų – edukacinių priemonių dėžutėse, kurios yra su užrašais rusų kalba. Paėmiau dvi pilnas, vieną iškrausčiau ir visas sudėjau į spintą, kurią užrakinau spynele. Vėlgi, rakinti galima ir pačią dėžutę, ir stalčių… Tai, ką turime.
Užuominą knygoje pažymėjau paryškindama raides, nes tai jau esame darę su mokiniais. Pamatę pirmąją raidę, tikiu, supras, kad reikia ieškoti toliau. Tačiau galima paslėpti užuominą ir kitaip. Pavyzdžiui, įdėti spausdintas raideles į knygą.
Pačias knygas irgi radau mokykloje, tačiau žinau, kad bibliotekos visada turi knygų, kurias planuoja nurašyti arba jau yra nurašę.
Knygnešio laiško šifruotę reikia parinkti tokią, kokią galėtų įveikti mokiniai. Aš laiško į voką nedėjau. Jį įlaminavau, kad galėčiau naudoti kelioms grupėms. Buvau sugalvojusi dėti į voką, ant jo parašyti Knyga yra šviesa, o pati laišką užrašyti taip, kad jo tekstas būtų matomas tik prieš šviesą (langą). Tačiau pasirinkau paprastesnį variantą, kad veikla neužtruktų per ilgai (manoji vyks pertraukos metu).
Taip pat gali praversti ši spauda:
Visa tai PDF formatu rasite čia: Slaptoji mokykla.
Neslėpsiu – šį įrašą parašyti užtrukau ilgiau nei pasiruošti pačiai veiklai. Tačiau man bus smagu žinoti, kad ir kiti mokytojai su mokiniais minėjo Knygnešio dieną ar pritaikė idėją kitai dienai paminėti. Nuoširdžiai prašau nepamiršti įkvėpimo šaltinio ir pažymėti mane dalinantis soc. tinkluose (@mokytojanuorugsejo) ar atsiųsti kelias nuotraukas el. p. mokytojaineringai@gmail.com.
Papildykite įrašą! Jei žinote naudingų šaltinių, pasidalinkite komentaruose.
Pasidalinkite patirtimi, jei išbandėte tai savo mokykloje.
Skaitykite toliau – daugiau idėjų ir medžiagos pamokos rasite mano virtualiame dienoraštyje.
Dėkoju už pagyrimą ir logišką klausimą! Vienu metu spręs tik 2 ar 3 mokiniai. Norinčiųjų grupelės eis pakaitomis. ☺️ Su…
Labas, Neringa. Visų pirma noriu pasakyti, kad esi nereali Mokytoja. Ačiū, kad daliniesi! Gal pirmadieniui ir ne pasiruošiu, bet saugau…
Kiek gėrio tu daliniesi, Neringa! 💛 Esi šviesulys! Lai nesustoja mintys, kūrybiškumas ir energija. ⭐️
Neringa, Jūs nuostabi!
Puikios nuorodos. Pamokos tikrai labiau moksliškesnės atrodo su tokiomis simuliacijomis. Tarsi paliesti viską iš vidaus. Naudinga, vertinga informacija! Dėkoju!❤️
Labas, Neringa. Visų pirma noriu pasakyti, kad esi nereali Mokytoja. Ačiū, kad daliniesi!
Gal pirmadieniui ir ne pasiruošiu, bet saugau idėją. Tik smalsu, kaip vis klasės vaikai „prisiliečia” prie užduočių, ieškojimo ir pan. Nežinau, kaip tiksliai formuluoti klausimą 🙂. Turiu omeny vaikų klasėje nemažai, o knygos 3 ir pan… Ar ne susipyksta, ar nelieka nusivylusių, kad spyną ne jis/ji atrakino…
Labai įdomu sužinoti praktinės pusės užkulisius 😊. Smagios dienos pirmadienį!
Dėkoju už pagyrimą ir logišką klausimą! Vienu metu spręs tik 2 ar 3 mokiniai. Norinčiųjų grupelės eis pakaitomis. ☺️ Su saviškiais eisiu pamokos metu, irgi mažomis grupelėmis. Jie moka laikyti paslaptis, nes supranta, kad įdomu tik tada, kai yra paslaptis. ☺️ Kitų klasių mokiniai eis per pertraukas. Bet kuriuo atveju, tai gera gyvenimo mokykla apie darbų pasidalinimą, komandiškumą ir lyderystę… ⚡
Parašykite komentarą